נשירת שיער לאחר הלידה

נשירת שיער לאחר לידה – מדוע שיער נושר בהריון?

5
(2)

נשירת שיער לאחר לידה וההריון בקרב נשים הינה תופעה נפוצה ביותר, יחד עם זאת, נשירת השיער בדר״כ מלווה בתחושות חרדה ודאגה, אם כי אין בכך צורך.

טריקולוגים ומומחי שיער רבים מתייחסים ל-2 סיבות אפשריות אשר גורמות לשיער לנשור לאחר הלידה. האפשרות הראשונה הינה נשירה טבעית, והאפשרות השנייה הינה נשירה בשיער אשר נובעת משינויים הורמונאליים או מתזונה לקויה. במאמר הבא נתייחס ל2 האפשרויות הנ״ל.

נשירת שיער לאחר לידה – נשירה טבעית

נשירת שיער לאחר הלידה וההריון בקרב נשים הנה תופעה טבעית למדי. כידוע, משך חייה של שיערה בריאה נע בין מספר שנים אשר בסופם השיערה תנשור מהשורש, ושיערה חדשה תצא במקומה, זהו תהליך מחזור החיים הטבעי של השיערה אצל כל אדם ואדם. כמו כן, אדם ״בריא״ צפוי לאבד בין 100-150 שיערות ביממה אחת. זאת, משום שלזקיקי השיער יש תהליך מחזורי של צמיחה טבעית המורכב משלבי מנוחה ושלבי התחדשות. אולם במהלך ההריון והלידה, מחזוריות הזקיקים משתנה.

במהלך ההריון, מספר גדול יותר של זקיקי שיער נמצאים בשלבי ההתחדשות. ניתן לשייך את הסיבות לכך, בין היתר, לאבולוציה של המין האנושי. על מנת שהגבר ימשיך להרגיש משיכה אל האישה בתקופת ההריון, הטבע (גוף האישה) גורם לאישה בתקופה זו להפוך למושכת וזוהרת יותר.

כאמור, אחד מהמאפיינים של תקופת ההריון הוא שיער מלא וזוהר יותר. אך עם זאת, במהלך התקופה שלאחר הלידה, זקיקי השיער מנסים להשלים את הפער שנוצר והם חוזרים למצב של מנוחה ומנשירים את עודף השיער שנוצר במהלך התקופה, ולכן נוצרת נשירת שיער טבעית בתקופה שלאחר ההריון.

יש לציין כי בתום תקופה של חודש עד חצי שנה לאחר הלידה, זקיקי השיער אמורים לחזור למחזוריות רגילה ותקינה, ונשירת השיער אמורה להסתיים, באופן טבעי.
על מנת לזרז את תהליך צמיחת השיער, מומלץ להיעזר במוצרי שיער לעידוד צמיחה מחודשת. בנוסף, חשוב שתדעו, כי תופעות נשירה דומות מתקיימות כאשר מפסיקים ליטול גלולות נגד היריון.

נשירת שיער לאחר לידה – נשירה הורמונאלית

ראשית, יש להבין כי האיזון ההורמונאלי של הגוף משפיע באופן ישיר על צמיחת שיער תקינה. יחד עם זאת, כאשר יש עודף טסטוסטרון הדבר פוגע במאזן ההורמונאלי הטבעי של הגוף (זה נפוץ בעיקר בתקופת גיל הבלות). חוסר איזון הורמונאלי הוא אחד הגורמים העיקריים לנשירת שיער בקרב נשים.

בדומה לגיל הבלות, גם בתקופה שאחרי הלידה, גוף האישה חווה שינויים הורמונאליים   קיצוניים. למשל, נשים שאינן מניקות פוגעות למעשה במאזן ההורמונלי התקין של הגוף ולכן הן חוות שינויים הורמונאליים קיצוניים מאוד, אשר גורמים בין היתר לנשירת שיער מוגברת.

אך עם זאת, נשים אשר כן מניקות בתקופה שלאחר הלידה ירגישו שינויים אלה בצורה מופחת והדרגתית הרבה יותר, ולכן לנשים שמניקות יש סיכוי נמוך יותר לסבול מנשירת שיער בצורה כה קיצונית.

אין זה אומר שעל נשים שאינן מניקות להתחיל לפחד ולהרגיש חרדות לשיער. נשירת שיער הורמונאלית בקרב נשים היא בדרך כלל נשירת שיער זמנית. המאזן ההורמונאלי של אותן נשים צפוי להתאזן לאחר כ 2-5 חודשים מרגע הלידה, ויחד עם זאת נשירת השיער הזמנית צפויה להיפסק.

אולם יש לזכור, כי גם למתח, חרדה ולחץ נפשי ישנן השפעות רבות על מאזן ההורמונים. התקופה שלאחר הלידה וההריון היא אחת מן התקופות המתוחות והמלחיצות ביותר בחיי האישה, ולכן, זהו דבר שעלול לגרום לתקופת הנשירה להיות ארוכה יותר מהרגיל.

נשירת שיער לאחר לידה – תזונה לקויה

בזמן תקופת ההריון ישנם שינויים הורמונאליים רבים בגוף האישה, אשר משפיעים ומשנים את הרגלי התזונה שלה. בנוסף, כאשר אישה צורכת מזון בעת תקופת ההריון, מרבית מהוויטמינים החיוניים הולכים לטובת העובר, ושאר האיברים בגוף האישה מוזנחים, ביניהם גם השיער.

נשירת שיער עכב תזונה לקויה בתקופה ההריון תופיע לעיתים רבות רק בתקופה שלאחר הלידה. משום שכאמור, במהלך ההריון ישנם שינויים הורמונאליים רבים ומחזוריות השיערה משתנה. לכן, גם אם במהלך ההיריון אין סימנים מקדימים וברורים לנשירת שיער, חשוב מאוד להקפיד על צריכת ויטמנים חיוניים כגון: חלבון, ברזל, סידן, אבץ וכו, אשר נמצאים בשפע בירקות ועלים וירוקים, דגנים מלאים, דגים, ביצים וכו׳, כמו כן הקפידו על שתיית מים מרובה, הרגלי תזונה אלו אינם חיוניים רק עבור העובר שלך, אלא גם עבור השיער שלך.

דירוג המאמר

Back To Top