נשירת שיער אצל גברים

4.8
(25)

איך בודקים אם יש לי נשירת שיער?

ישנן 3 פעולות שניתן לבצע כדי לבדוק האם קיימת התחלה של התקרחות ונשירת שיער.

פעולה ראשונה: משיכת השיער – אחזו בקבוצה של שיערות ומשכו בעוצמה סבירה. אם לאחר פעולת המשיכה יימצאו בידכם מעל ל 4-5 שערות סביר להניח כי מדובר בתהליך התקרחות גברית מתקדם.

פעולה שנייה: הסתכלות על הכרית כשקמים מהשינה – אם מוצאים מעל ל 5-6 שערות על הכרית, סביר להניח כי גם כאן, מדובר בתהליך התקרחות גברית מתקדם.

פעולה שלישית: כאשר יוצאים מהמקלחת ומנגבים את שיער הראש – יש להסתכל על המגבת היטב (רצוי מגבת לבנה) ולבדוק האם ישנם מעל ל 6-7 שיערות ראש, אם כן, סביר להניח כי מדובר בתהליך של התקרחות גברית.

תהליך התקרחות גברית

קיימים חלקים שונים בגוף האדם, ביניהם שיער הראש, שבהם קיים אנזים בשם 5 אלפא רדוקטאז. אנזים זה נמצא אצל גברים בעיקר בבלוטת הערמונית ואחראי על הפיכת הורמון הטסטוסטרון לדיהידרוטסטוסטרון (DHT) . כמו כן ישנם 2 סוגי אנזימים של 5 אלפא רדוקטאז המשפיעים על 2 דברים עיקריים:

סוג 1: משפיע על זקיקי השיער, דבר הגורם להתקרחות גברית.

סוג 2: משפיע על בלוטת הערמונית וגורם להגדלה שפירה של הערמונית.

בעזרת אנזים זה, הורמון הטסטוסטרון מתפרק והופך לדיהידרוטסטוסטרון (DHT) וכאשר הDHT נקלט בזקיקי השיער הנמצאים בחזית ובקודקוד הראש, הוא הורס את אותם זקיקים באופן הדרגתי.

כלומר, מה שקורה בגוף זה שהמערכת החיסונית מזהה את הזקיקים בהם נקלט הDHT כגוף זר ולכן תוקפת ומחלישה את אותם זקיקים. כל התהליך הזה למעשה מושפע מגורמים גנטיים הורמונליים ולכן בשנים המוקדמות של האדם, עד גיל ההתבגרות הטסטוסטרון מצוי בגוף בכמויות נמוכות יחסית וכמות הDHT שנוצרת היא מזערית ולכן לא מזיקה לזקיקי השיער.

אך לאחר גיל ההתבגרות כמות הטסטוסטרון בגוף עולה באופן משמעותי ויחד איתה גם כמות הDHT. בשלב זה הזקיקים מתחילים להיפגע. הם הולכים ומתכווצים באופן הדרגתי, תקופת הצמיחה וחידוש השיער מתקצרת ותקופת ההתנוונות מתארכת והשיער נעשה דק וחלש יותר. תהליך זה נמשך עד לחוסר תפקוד הזקיקים ונשירת השיער.

מדוע יש התקרחות גברית בקודקוד בלבד?

העובדה שגברים מקריחים רק בחלק הקדמי ובקודקוד הראש היא מכיוון שזקיקי השיער באותם אזורים רגישים מאוד להורמון הDHT . לעומת זאת בחלקו האחורי ובצדדים של הראש נשארת רצועת שיער הדומה לצורת פרסה, באיזורים אלו ישנם הרבה יותר זקיקי שיער ושיערות היוצאות מזקיקי השיער. כמו כן השיער באזורים אלה חסין בפני הורמון הDHT והוא מאופיין גנטית לא לנשור, לכן כשאר עושים השתלות שיער לוקחים את זקיקי השיער מהחלק האחורי ומצדדי הראש.

סולם נורווד:

התקרחות אנדרוגינית מדורגת לשלבים שונים לפי סולם נורווד. סולם זה משמש להערכת סוג ההתקרחות ורמתה אצל כל אדם ולפיה ניתן לקבוע את הסיבות להופעת קרחת ולהתחיל בטיפול למניעת נשירת שיער אצל גברים. לפי סולם נורווד המילטון קיימות 7 רמות של התקרחות.

סולם נורווד

רמה 1 – אובדן שיער מינימלי.

רמה 2 – מפרצים באזורים הצדדיים והקדמיים של הראש.

רמה 3 – התקרחות באזורים האחוריים של הראש.

רמה 4 –  כמעט ולא נשאר שיער בחלק העליון של הראש.

רמה 5 –  שלב בו אזורי הקרחת מתרחבים וגדלים.

רמה 6 –  שלב המאופיין בהופעה של אזור התקרחות גדול שכולל את מרכז הראש ומתרחב לשני הצדדים עד לאזור העורפי.

רמה 7 – הסוג הכי מחמיר שמאופיין במצב שבו נשארת רק רצועה שיער בצורת פרסה מאוזן לאוזן בחלק האחורי של הראש.

דירוג המאמר

Back To Top