צמיחת שיער

4.1
(8)

על מנת להבין מהי נשירת שיער צריך להבין קודם מהי צמיחת שיער, כלומר, איך היא מתרחשת באופן טבעי.

תהליך צמיחת שיער

לכל זקיק שיערה יש מחזור חיים בין 3-6 שנים, שבסופו השיערה נושרת ושיערה חדשה צומחת תחתיה. כל שיערה חדשה צומחת מתוך זקיק שנמצא בשכבת העור הפנימית הנקראת דרמיס.
הזקיק מכיל בתוכו חלבון הנקרא קריאטין (שבטח כבר יצא לכם לשמוע את השם) שממנו נוצר השיער, ופיגמנט בשם מלנין שאחראי להעניק לשיער שלנו את צבעו. ככל שהזקיק מכיל בתוכו יותר קריאטין כך השיער שנוצר ממנו יהיה עבה וחזק יותר, וככל שתפחת כמות החלבון כך השיער שיווצר יהיה דק וחלש יותר.

שלבים של צמיחת שיער

  • שלב הגדילה (Anagen): זהו שלב הגדילה של השיערה, הוא נמשך כשלוש שנים בממוצע ובשלב זה השערות צומחות מדי יום בכ-0.3 מ”מ אצל גברים וכ-0.4 מ”מ אצל נשים. שלב זה הוא שקובע את האורך המקסימלי של השיערה, והוא שונה בין אזורים שונים בגוף. לאחר שהזקיק מסיים את שלב הצמיחה, הוא עובר לשלב “ההתנוונות”.
  • שלב ההתנוונות :(Catagen) זהו שלב בו זקיק השיערה מתחיל להתנתק משורש השערה ((Dermal Papillae שמחובר לבלוטת החלב ובשלב זה השיער אינו גדל. כלומר השורש מצטמק והשיערה מתרחקת מכלי הדם המספק לה את חומצות האמינו, החלב והמינרלים שהם חומרי הבסיס ליצירת קריאטין ומלנין. לכן לשיערה לא נותר הרבה ברירות, אלא להחליק החוצה מן הזקיק. שלב זה נמשך בין מספר ימים לשבועות.
  • שלב המנוחה / צמיחה מחדש ((Telogen: זהו שלב של מנוחת השיערה טרם נשירתה. הוא נמשך כחודשיים ובסיומו השיערה נושרת והזקיק חוזר לשורש השיערה ((dermal papilla לצמיחה של שיערה חדשה.

חשוב לציין שהשיער לא נושר ביום אחד אלא אחרי תהליך ארוך שנמשך כשלושה חודשים ורק בסיומו השיערה ניתקת מהזקיק, כך שבמצב תקין שיער חדש צומח במקומן של השערות שהתנוונו. אם השיערה שהתנוונה עדיין לא יצאה מהזקיק היא תידחף לאט החוצה ע”י השיערה החדשה שצומחת במקומה באותו זקיק.

דירוג המאמר

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top