האם יש קשר בין תספורת לנשירה בשיער?

4
(8)

ישנם גברים ונשים רבים הסבורים כי יש קשר בין אורך ותדירות התספורת לנשירה בשיער והתקרחות.
כלומר, הם מאמינים שככל שהשיער קצר יותר ומסתפרים בתדירות גבוהה יותר כך השיער שיצמח יהייה חזק ובריא יותר והסיכוי לנשירה בשיער נמוך יותר. אך האם הדבר באמת נכון? או שמדובר במיתוס אחד גדול?

האם התיאוריה נכונה?

ספוילר: לא.

למרות ששיער קצוץ יכול להיראות לעין כחזק ובריא יותר מאשר שיער ארוך, מדובר במיתוס שמתגלגל עשרות שנים ומטעה מספר רב של אנשים, לכן הגיע הזמן לשים לכך סוף.

חשוב שתדעו שהשערה מתחלקת לשניים, חלק חי וחלק מת – מה שמתחת לקרקפת (שורשי השערה, זקיקי השערה, בלוטות החלב וכו’) זה החלק החי, ומה שמעל זה החלק המת. כך שלא משנה כמה פעמים תסתפרו או תקצצו את השיער, הדבר לא ישפיע על קצב הצמיחה או על קצב הנשירה בשיער.

לפי כך, אין קשר בין אורך ותדירות התספורת לנשירה בשיער. התקרחות ונשירת שיער זה תהליך הדרגתי שמתרחש מתחת לפני השכבה החיצונית של העור, היכן שמצויים שורשי השערה, בשכבה הרשתית, שהיא חלק מהשכבה השנייה של העור, או בשמה המקצועי – שכבת הדרמיס. שכבה זו בנויה מרקמת חיבור ובה סוגים שונים של תאים, בהם פיברוציטים, תאי פיטום וביניהם גם מצויים שורשי השיער, בלוטות החלב, שרירי העור, רשת כלי דם מסועפת ועוד.

חשוב להבין שלתספורת אין כלל השפעה על בריאות ואיכות השיער והיא אינה גורמת או מונעת נשירה בשיער, ההשפעה היא אסתטית בלבד. לשערה יש מחזור חיים טבעי, היא גדלה, נושרת ושערה חדשה צומחת במקומה, כמובן עד שמתחילים לסבול מנשירה בשיער ואז השערה שצומחת הופכה להיות דקה ושברירית יותר ויותר עם הזמן עד שהיא מפסיקה לגדול ומחזור החיים שלה מסתיים.

לסיכום, השיער זה בעצם תאים מתים. אחרת תחשבו כמה כואב היה לגזור את השיער בכל פעם שבחרתם להסתפר. לתספורות אין השפעה על חוזק ובריאות השיער, נשירה בשיער זה תהליך המתרחש מתחת לפני השכבה החיצונית של העור. לפי כך, אורך השערה אינו משפיע על תהליכים המתרחשים מתחת לשכבה החיצונית של העור (שכבת הדרמיס, היכן שמצויים שורשי השיער)  ולכן לאורך השיער אין כלל השפעה על תהליך הנשירה בשיער, גם אם לפעמים זה נראה כך לעין.

דירוג המאמר

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top