האם שמפו או סירוק גורמים להקרחה?

4.1
(16)

האם קרה לכם פעם שנכנסתם למקלחת, חפפתם את השיער ולאחר ששטפתם אותו גיליתם מספר שערות על כף ידכם?
אם כן, המאמר הבא הוא בשבילכם!

התיאוריה

סירוק בריא לשיער וחפיפה יומיומית גורמת להקרחה.

האם התיאוריה נכונה?

ספוילר: אין תשובה חד משמעית, תלוי באופן השימוש ומשתנה מאדם לאדם.

האם סירוק בריא לשיער?

האם סירוק גורם לנשירת שיער?

ישנן בעיקר נשים, אך גם גברים אשר התרגלו לסרק את שיערם על בסיס יומיומי או כהרגל לאחר היציאה מהמקלחת, ולאחר הסירוק התגלו מספר שיערות על המברשת והדבר העלה מחשבות רבות לגבי אופן סירוק השיער. עקב כך נשאלת השאלה האם סירוק בריא לשיער, או שההפך הוא הנכון והפעולה גורמת לנשירת שיער אצל נשים או לנשירת שיער אצל גברים?

כחלק ממחזור החיים הטבעי של השיערה אדם מאבד באופן טבעי בממוצע בין 50-100 שיערות ביום.
אם לאחר הסירוק אתם מבחינים עד 4-5 שיערות על המברשת סביר להניח כי זאת נשירת שיער טבעית כחלק ממחזור החיים הטבעי של השיערה והדבר תקין. אך אם מספר השיערות על המברשת הוא מעל ל 4-5, כנראה ואתם עושים שימוש לא נכון במברשת השיער בעת הסירוק או שאתם סובלים מהקרחה שאינה קשורה ישירות לפעולת הסירוק.
כפי שאתם כבר יודעים, לגנטיקה תפקיד מרכזי בהתקרחות.

יש לציין כי סירוק יומיומי מעסה את הקרקפת ומאיץ את זרימת הדם לזקיקי השיער, כך שהשיער מקבל את הזנת החומרים החיוניים שדרושים לו. כמו כן, הסירוק גורם להתפזרות שכבת השומן הטבעית של עור הקרקפת אשר מספקת לשיער ברק ומראה בריא יותר.

אך יחד עם זאת, סירוק אגרסיבי מדי עלול למתוח את השיערה יתר על המידה ולתלוש אותה ממקומה, לכן התשובה לשאלה האם סירוק בריא לשיער היא שמומלץ לסרק את השיער בעדינות, מכיוון שורש השיערה ועד לקצוות ולפרק זמן קצר. כמו כן, חשוב להשתדל לא לחרוג מסירוק אחד או שתיים ביום כאשר השיער לח או יבש. סירוק יתר על המידה או אגרסיבי מדי עלול להוביל לעור יבש, מחלות עור, אדמומיות וכתוצאה מכך להוביל להיחלשות ושבירת השיער.

האם שמפו גורם להקרחה?

אנשים רבים סבורים כי חפיפה יומיומית גורמת להקרחה ולכן הם חופפים את שיערם בתדירות נמוכה יותר במהלך שבוע.
אך מתברר שקיימים חילוקי דעות בנושא. מצד אחד חשוב לנקות את עור הקרקפת משומנים חיצוניים ומזיקים, אך מצד שני חשוב לבחור את השמפו הנכון עבור סוג העור וחשוב מי האדם, לכל אחד יש עור הרגיש במידה שונה.
אך יש דבר אחד בטוח – חשוב לבחור בקפידה את השמפו המושלם עבור השיער והעור שלכם – ההמלצה שלנו היא לעבור לשמפו טבעי ללא כימיכליים או לשמפו נגד נשירת שיער.

התשובה עבור השאלה האם שמפו גורם להקרחה היא, שמומלץ לחפוף את השיער בצורה עדינה באמצעות כריות הידיים, לא עם הציפורניים ולא בחוזקה מכיוון שפעולות אלו עלולות לפגוע באיכות השערה.

אנשים רבים אינם מודעים לכך שקיימים מוצרי טיפוח רבים וביניהם גם שמפו אשר מכילים בתוכם את מספר הכימיקליים החזקים הבאים: ׁׂ Sodium lauryl sulfate – S.LS או את הכימיכל:  ammonium lauryl sulfate – A.L.S. או אף את שניהם. מדובר בחומרים כימיים חזקים מאוד המצויים לעיתים בחומרי ניקוי. אותם חומרים עלולים לגרום לגירוי בעור, עור אדמומי, מחלות עור שונות ועקב כך עלולים להחליש את השיער. אתם יכולים לבדוק ברשימת המרכיבים על גבי השמפו שנמצא בביתכם האם החומרים האלו נמצאים בתוכו, סביר להניח שכן.

ניתן למצוא חומרים אלו גם במוצרי טיפוח נוספים כגון סבונים, שמפו, משחות שיניים ועוד אשר עלולים לגרום לבעיות עור או להחמיר בעיות עור קיימות. אתם בטח שואלים את עצמכם איך זה ייתכן שחומרים כה מסוכנים נמצאים בכל חומרי הטיפוח הכי בסיסיים שכולם משתמשים בהם, התשובה לכך היא שקיימת מחלוקת לגביהם, ישנם הסבורים כי הם מזיקים לעור וישנם הסבורים כי הם אינם מזיקים לעור. חברות הקוסמטיקה טוענות כי חומרים אלו עומדות בתקן האירופאי והאמריקאי ובאישורי משרד הבריאות ולכן אין כל חשש להשתמש בהם. האם הם מונעים משיקולים כלכליים בלבד או שבריאות הצרכנים אכן חשובה להם? את השאלה הזאת נשאיר פתוחה עבורכם.

חשוב להקשיב לאותות הגוף ולהכיר את העור שלנו. לפי כך, רצוי לבדוק למשך מספר שבועות את ההשפעה של החומרים על העור. אם לאחר מספר שבועות של שימוש בשמפו מופיע עור אדמומי/מגרד/קשקשים, קילוף בעור או מחלת עור מומלץ מאוד לפנות לרופא עור לאבחון של הבעיה. אך יחד עם זאת יש להפסיק את השימוש בשמפו הנוכחי ולעבור לשמפו אחר (עדין יותר) המכיל פחות חומרים כימיכליים וביניהם את ה S.L.S  וה A.L.S  ואף לשקול מעבר לשימוש בשמפו טבעי ללא כימיכליים כלל המתאים לכל סוגי העור או לשמפו קפאין נגד נשירת שיער.

לסיכום, התשובה לשאלה: האם שמפו גורם להקרחה? היא תלוי. שימוש יומיומי בשמפו עדין אינו גורם להקרחה אצל מרבית האנשים ואף תורם לניקוי חיוני של עור הקרקפת והשיער משומנים וזיהומים חיצוניים שנצברו במשך היום, ובכך מאפשר סביבה נקייה לצמיחת שיער חדש כחלק ממחזור החיים הטבעי של השיער.

יחד עם זאת, חשוב להבין כי קיימים הרבה סוגים של מוצרי טיפוח שונים ובניהם שמפו אשר משפיעים באופן שונה על אנשים שונים. לכם חשוב מאוד לבדוק האם השמפו שלך מתאים לך. אם נוצר עור אדמומי, מגרד, יבש, קשקשים או מחלות עור נוספות עקב השימוש, יש להפסיק ולעבור לשמפו אחר. ההמלצה המומלצת ביותר היא מעבר לשמפו טבעי שאינו מכיל S.L.S , A.L.S וכימיקליים נוספים העלולים להזיק לעור הקרקפת והשיער ובעקבות זאת להוביל להחלשה ושבירת השיער.

דירוג המאמר

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top