מינוקסידיל – טיפול בנשירת שיער

4.5
(22)

מינוקסידיל או בשמה הקצר יותר – מינוקסי, היא אחת התרופות המוכרות והיעילות ביותר לטיפול בנשירת שיער אצל גברים ומניעת התקרחות גנטית תורשתית (אלופציה אנדרוגנית).

מינוקסידיל פותחה תחילה בשנת 1979 למטרת טיפול בלחץ דם גבוהה ומטרתה הייתה להרחיב כלי דם,  אך תוך מספר שנים מרגע השקת התרופה חוקרים גילו כי התרופה גורמת לתופעת לוואי ייחודית שכונתה תסמונת איש הזאב (Hypertrichosis) הגורמת לצמיחה חריגה של שיער בגוף ובקרקפת.

בעקבות תופעה ייחודית זאת, החוקרים שפיתחו את התרופה החלו לחקור את החומר הפעיל – מינוקסידיל, באופן ישיר על אזורים קרחים בגוף.

מינוקסידיל נגד התקרחות – תוצאות המחקרים

על פי המחקר שערך מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) נמצא כי ל 75% מן הגברים שהשתמשו במינוקסידיל הייתה עלייה בספירת השיער בראשם, ולכ- 65% מתוכם הייתה צמיחת שיער מחודשת ברמה בינונית עד צפופה, ול55% מהגברים חלה האטה בנשירה וצמיחה קלה.

כמו כן, במחקרים שבוצעו על נשים בגילאי 18-45 נמצא כי 2 מתוך 3 נשים הסובלות מנשירת שיער ברמה בינונית דווחו על צמיחת שיער מחודשת לאחר שימוש במינוקסידיל. התוצאות הראשוניות הופיעו לאחר 4 חודשים כאשר התוצאות הסופיות נצפו לאחר שמונה חודשים של שימוש.

מכאן ואילך השימוש במינוקסידיל הפך לאחד הטיפולים היעילים ביותר לטיפול בנשירת שיער.
כמו כן, ניתן לשלב את המינוקסידיל יחד עם פרופסיה על מנת לקבל תוצאות מקסימליות.

מינוקסידיל – טיפול בנשירת שיער

קיימות לתרופה 2 גרסאות, מינוקסידיל 2% לנשים ומינוקסידיל 5%  לגברים. כמו כן, מינוקסידיל מגיע כקצף או כתמיסה שקופה לשימוש מקומי וחיצוני בלבד.

התרופה מסייעת לעצירת נשירת שיער ולטיפול בהתקרחות בכך שהיא ממריצה את זרימת הדם בקרקפת ועקב כך מרחיבה את כלי הדם באיזור זקיקי השיער, דבר הגורם להאצת קצב צמיחת השיער.
בנוסף, ישנם מחקרים הטוענים כי מינוקסידיל / מינוקסי מפעילה אנזים בשם PGHS1 המעודד צמיחת שיער.

מתי רואים תוצאות בעצירת ההתקרחות?

תגובה ראשונית לתרופה תופיע לרוב לאחר ארבעה חודשי טיפול, ותגובה משמעותית ויציבה לאורך זמן תופיע לרוב לאחר שמונה חודשי טיפול. חשוב מאוד להבין, שכאשר מפסיקים את הטיפול, כך גם נפסקת השפעת התרופה והשיער עלול לנשור בחזרה.

אופן השימוש במינוקסידיל

 • יש למרוח 1 מ”ל של תמיסה (2-4 לחיצות מלאות) פעמיים ביום על האזור המיועד בקרקפת ולעסות את החומר היטב במשך שלושים שניות.
 • יש להשתמש במינוקסי על שיער ועור יבשים.
 • יש להימנע מחפיפת הראש במשך כשעתיים לאחר השימוש בתמיסה.
 • יש להשתמש במינוקסידיל בהתמדה במשך ארבעה חודשים או יותר עד שמגיעים לתוצאה משמעותית. הפסקת הטיפל תגרום לחידוש תהליך הנשירה.
 • אין להשתמש במייבש שיער לזירוז ייבוש השיער.
 • אין להניח את הראש על הכרית לפחות כשעה לאחר מריחת התמיסה או הקצף.
 • יש להימנע מטפטוף הנוזל על הפנים או על אזורים אחרים בגוף.
 • יש לשטוף היטב את הידיים לאחר המריחה.
 • יש להשתמש בתרופה רק למטרה שלשמה היא נועדה.

יעילות התרופה בעצירת ההתקרחות

רמת היעילות של התרופה מוכחת ברוב אזורי ההתקרחות, למעט בקדמת הראש, שם הקושי בטיפול גדול יותר. יעילות מקסימלית של מינוקסידיל מתקבלת לרוב אצל צעירים בגילאי  18 עד 40 הסובלים מהתקרחות בקודקוד הראש והנמצאים בשלבי התקרחות הראשונים.

חשוב להבין כי לאחר הפסקת השימוש במינוקסידיל, ההתקרחות עלולה להתחדש ואף להתגבר, לכן יעילותה מוגבלת לתקופת השימוש. מינוקסידיל אינה גורמת ליצירת זקיקי שיער חדשים ולצמיחת שיער חדש, אלא היא מייעלת ושומרת על שורשי השיער הקיימים ובכך היא משפרת את התפקוד שלהם. בעקבות השימוש בתרופה, זקיקי שיער חלשים יצמיחו שיער חזק ועבה יותר, אך יחד עם זאת לא ניתן לצפות לצמיחת שיער באזורים שבהם זקיקי השיער נשרו ואינם קיימים יותר.

אמצעי זהירות

 • לאחר השימוש בתרופה יש לרחוץ היטב את הידיים על מנת להסיר את שאריות התמיסה.

 • יש להימנע ממגע של החומר עם העיניים, האף והפה, ובמקרה של מגע יש לשטוף מיד את האיזור עם מים.

 • אין להשתמש בתרופה על עור מגורה או דלקתי או אם ידועה רגישות לאחד מן המרכיבים.

 • חשוב לזכור שנשים אינן יכולות להשתמש במינוקסידיל 5%, ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא עור לפני תחילת הטיפול בתרופה.

 • אין להשתמש במינוקסידיל בעת שימוש בתרופות או משחות אחרות לקרקפת וזאת על מנת לא לגרום לגירויים או דלקות באזור.  יש להתייעץ עם רופא בנוגע לתרופות משלימות כגון פרופסיה שאפשר לשלב יחד עם המינוקסידיל כדי לשפר את יעילותה.

מינוקסידיל תופעות לוואי

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר עקב שימוש בתרופה היא גירוי הקרקפת, עור יבש ומקולף, עור אדמומי או פריחה. תופעה זו לרוב מתרחשת בשלבי השימוש הראשוניים או כאשר מורחים מעל לכמות המומלצת, אך בהמשך סביר להניח כי תופעה זו תעלם. אם הגירוי והפריחה ממשיכים יש להפסיק הטיפול ואף לפנות לרופא עור. כמו כן, ישנה סבירות שעם תחילת השימוש בתרופה נשירת השיער עלולה להחריף אך לאחר תקופת זמן של שימוש בתרופה יצמח שיער חדש עבה ובריא יותר.

לסיכום, אם לאחר חצי שנה של טיפול במינוקסידיל יחד עם פרופסיה ועדיין אין תוצאות והשיער ממשיך לנשור, כנראה שהגנטיקה ניצחה בקרב, אך לא בהכרח במלחמה!

אם אתם לא מוכנים להשלים עם הקרחת מצד אחד, אך מצד שני אתם גם לא מוכנים לעשות פעולות גורלית ויקרות כגון הדמיית שיער או השתלת שיער. הגיע הזמן שתכירו את הפתרון המיידי, הזול והמיידי לקרחת – פאות טבעיות משיער טבעי.

חשוב לציין כי מאמר זה מובא לציבור הקוראים כמידע זמין ולא כהמלצה או כהוראות מרופא. בכל הקשור לתרופה יש להיוועץ עם רופא בנושא.

דירוג המאמר

Back To Top