פרופסיה – טיפול בנשירת שיער

4.8
(9)

פרופסיה או בשמה המקצועי פינסטריד הנה תרופה לטיפול בנשירת שיער עקב סיבות תורשתיות גנטיות המתאימה לגברים בלבד. החומר הפעיל אשר נמצא בפרופסיה נקרא פינסטריד והוא מרוכז במינון נמוך של 1 מ”ג. כמו כן, פינסטריד משפיע נקודתית על שיער הראש ואינו משפיע על שיער במקומות אחרים בגוף.

חשוב לציין כי פרופסיה ניתנת על ידי מרשם רופא בלבד.

פרופסיה לעצירת ההתקרחות – תוצאות המחקרים

מחקרים רבים הוכיחו כי שימוש קבוע בפרופסיה גורם לעיכוב האנזים אלפא 5 רדוקטאז שאחראי להמרת ההורמון הגברי טסטוסטרון להורמון DHT ההרסני שנחשב לגורם העיקרי בהתקרחות אצל גברים הנובעת מסיבות גנטיות תורשתית.

כמו כן, המחקרים הוכיחו כי שימוש בתרופה על בסיס יומי מוריד את רמת ה DHT בגוף ובכך מאט את קצב ההתקרחות, עוצר את נשירת השיער ולעתים אפילו מצמיח חלק מהשיער שנשר בחזרה.

פרופסיה נבדקה במחקר קליני ארוך טווח בקרב למעלה מ1000 גברים מתקרחים בגילאי 18-45 והיא הוכחה כיעילה כאשר מדובר בטיפול בנשירת שיער ועצירת התקרחות גברית טיפוסית. על פי מחקר זה, שיעור הגברים שנשירת שיערם נעצרה, הגיע ל-90 אחוז, וצמיחה מחודשת נראתה אצל 65 אחוז מן הגברים. לעומתם, כל הגברים שטופלו בתרופת דמה (פלצבו) המשיכו לאבד שיער.

כמה זמן מומלץ לקחת פרופסיה?

הטיפול בהתקרחות ונשירת שיער הינו טיפול ארוך טווח, לכן יש ליטול טבלית אחת של פרופסיה מדי יום למשך שלושה חודשים ואף יותר לפני שניתן יהיה להבחין בתוצאות נטילת התרופה. במקרים מסוימים, יש צורך בנטילה ממושכת יותר של התרופה עד שמבחינים בתוצאות מהטיפול בהתקרחות גברית. ההשפעה על נשירת השיער וההתקרחות נמשכת כל עוד ממשיכים בטיפול, כמו כן, ניתן לשלב את התרופה עם מינוקסידיל לקבלת תוצאות מקסימליות.

מתי אסור להשתמש בפרופסיה?

פרופסיה מיועדת לטיפול בהתקרחות אצל גברים בלבד, לכן השימוש בה אסור לילדים ולנשים. כמו כן, אין ליטול את התרופה אם ידועה רגישות או אלרגיה לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה. ובשום פנים ואופן אין ליטול את התרופה ללא מרשם רופא.

פרופסיה תופעות לוואי

אצל חלק קטן ממטופלים, פחות מ-2%, פרופסיה עלולה לגרום לתופעות לוואי בתחום הפוריות והתפקוד המיני. כמו כן, בין תופעות הלוואי שדווחו ציינו המשתמשים ירידה בחשק המיני, קשיי זקפה וירידה בכמות נפח הזרע.

אך ברוב המקרים, תופעות הלוואי של פרופסיה חלפו עם הפסקת השימוש בתרופה. בנוסף, פרופסיה עלולה להשפיע על בדיקות PSA , בדיקת דם המיועדת לגילוי סרטן של בלוטת הערמונית ולמעקב אחרי הטיפול בו. אך עם הפסקת השימוש בתרופה, רוב הסיכויים שהתופעות הלוואי יעלמו.

שימו לב שתופעות הלוואי הנגרמות בעקבות טיפול בנשירת שיער ע”י פרופסיה אינן שכיחות ומשפיעות רק על חלק קטן מהגברים, פחות מ-2%. לרוב, הן כוללות ירידה בחשק המיני, קשיי זקפה, ירידה בנפח הזרע ואי פריון הגבר, שחולפים עם הפסקת השימוש בפרופסיה או לאחר שימוש ממושך.

יתכנו גם תופעות לוואי נדירות כגון רגישות והגדלת החזה, דיכאון, פריחה או גרד בעור. במקרים נדירים כאשר יש ירידה בפוריות הגבר, בתפקוד המיני, בזקפה או בפליטת זרע תופעות אלו עלולות להימשך למרות הפסקת השימוש בפרופסיה.

חשוב לציין כי מאמר זה מובא לציבור הקוראים כמידע זמין ולא כהמלצה או כהוראות מרופא. בכל הקשור לתרופה יש להיוועץ עם רופא בנושא.

דירוג המאמר

2 מחשבות על “פרופסיה – טיפול בנשירת שיער”

  1. אני משתמש בפרופסיה כבר שנים, התרופה היחידה שבאמת הצליחה לעצור לי את ההתקרחות ואת הנשירה בשיער.
    מומלץ מאוד!

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top